Podróż na własną rękę

Samolot i autokar to oczywiście opcje podstawowe i naturalne przy założeniu, że na wakacje wybieramy się za pośrednictwem biura podróży. Nie jest jednak powiedziane, że tak właśnie musimy zrobić.

Alternatywą jest w pełni samodzielna organizacja wyjazdu – sami rezerwujemy sobie hotel za granicą i sami dojeżdżamy na miejsce. W takim układzie rozwiązań jest kilka.

Możemy jechać koleją, ale zagraniczny wyjazd niemal zawsze wiąże się z przynajmniej jedną przesiadką, a czasami z kilkoma. To oczywiście komplikuje dojazd i może generować problematyczne koszty.

Łatwiej mają posiadacze samochodu, albowiem mogą pojechać na urlop własnym autem. Wtedy największym kosztem jest zakup paliwa.

Są Polacy, którzy w ten sposób jadą na spore odległości – do Grecji lub na chorwackie wyspy. Dużym plusem jest poczucie pełnej niezależności, które daje taka samodzielna podróż.

Nie ma też przeszkód, by po drodze odwiedzać jakieś ciekawe okolice i poznawać tym samym nowe miejsca. Jeśli celem wyjazdu jest jakaś wyspa, należy przedtem sprawdzić warunki przeprawy.